preloader

Prof. Dr. Haşmet Mesut ÖZSOY Kimdir?

Prof. Dr. Haşmet Mesut ÖZSOY Kimdir?

Prof. Dr. Haşmet Mesut ÖZSOY Kimdir?

05.04.1968 yılında Ordu- Mesudiye ilçesinde doğdu. İlköğretimini 1974 yılında Ankara Yükseliş Koleji ilköğretim okulunda başlayıp 1979 yılında tamamladı. Ortaöğretimini Afyonda Şemsettin Karahisari ortaokulunda başladı. Ortaokul eğitimini burada tamamladıktan sonra İzmir Atatürk Lisesi okulunda 1. Yılını tamamladıktan sonra Afyon Lisesinde lise hayatına devam etti.

Yükseköğretim kurumuna bağlı Elazığ Fırat üniversitesi Tıp Fakültesi eğitimine 1 yıl devam ettikten sonra Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünü başarıyla bitirdi. Tıp eğitiminden sonra Macaristan Shote Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Onkoloji, Laparaskopik kanser cerrahisi, Tüp bebek alanında hem eğitim aldı hemde Shote Üniversitesi Türkoloji bölümünde seminerler düzenledi. Eğitimini burada tamamladıktan sonra T.C sağlık bakanlığı Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve doğum bölümünde eğitimine devam etti burada 2 yıl Baş asistan olarak eğitimine devam ederken Türkiye Cumhuriyetleri platformunda sağlık masasında Türkiye’yi temsil etti. Dönem dönem Türkiye Cumhuriyetlerini ziyaret ederek gittiği yerlerde Üniversite kütüphanelerinde toplantılarını yaptı.

1996 yılında Ankara Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığını başarıyla tamamladı. Haşmet Mesut Özsoy’un ilk tayin yeri Afyon Çay ilçesi Devlet Hastanesine yapıldı. Haşmet Mesut Özsoy için gurur verici tarafı Çay ilçesinde daha önce hiç Kadın Doğum Uzmanı gelmediğinden dolayı tüm enerjisiyle 1 yıl boyunca orada çalıştı.

1998 yılında Süleyman Demirel Üniversitesinin Kadın Hastalıkları Doğum Bölümünün açılış ve yapılandırması için dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından davet edildi. Haşmet Mesut Özsoy Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm başkanlığına Yardımcı Doçent olarak ünvanıyla ataması yapıldı.

İki katlı devlet hastanesinden 600 yataklı bir üniversite hastanesi oluşumunda ekip kurup, disiplin kurulu, denetleme kurulu organlarında başkanlık ve Isparta’da dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in sağlık danışmanlığını yapmıştır.

Bu süreç içerisinde Amerika birleşik devletlerinde New York’ta- catring kanser hastanesinde tüm dünya ülkelerinden gelen kanserli kadınların üzerinde araştırmalar yaptı. 1 yıl sonra tekrar Süleyman Demirel Üniversitesine döndü.

2004 yılında Ankara Gazi Üniversitesinde yapılan Doçentlik sınavını başarıyla geçti Doçentlik ünvanını aldı. Bu süreçte yurtiçi ve yurtdışı makaleleri ve kitap bölümleri çalışmaları devam ediyordu. Süleyman Demirel Üniversitesi Cerrahi bilimler alanında yapmış olduğu çalışmalarla ABD’ de ve Türklerin çoğunluğu olan Avrupa ülkelerinde 5 yıl boyunca davetli konuşmacı ve toplantı düzenleyerek sağlıkta gelişmeleri anlattı.
Dönem dönem Kıbrıs ve Türk Cumhuriyetlerinde bu çalışmalarını bilimsel bazda sadece sağlık alanında değil problemleriyle dert ortağı olmaya çalıştı. Kadın hastalıkları ve doğum alanında kanser derneğinde Tüp bebek derneğinde, Ürejinekoloji derneğinde, Menepoz derneğinde, Perinatoloji derneğinde yönetim kurulu üyeliği, disiplin kurulu üyeliği, denetleme kurulu üyeliği, icra kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Bu arada her nerede olduysa o bölgenin jinekoloji derneği başkanlığını yaptı. Hekimlerle toplantı yaparak görsel ve duysal basın aracılığıyla hemşerilerini bilgilendirmeye çalıştı.

Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal tarafından bir mektup aracılığıyla İzmir’de kurulacak olan Başkent Üniversitesi Kadın Hastalıkları Doğum Bölümünün kurulması için ricada bulundu. Bunun üzerine eşinin TSK mensubu olması ve o dönemde İzmir’de tayin olması nedeniyle bu görev kabul edilerek 2009 yılında İzmir Başkent Üniversitesinin Karşıyaka Zübeyde Hanım hastanesinin kuruluşunda görev aldı. Burada 2 yıl bilimsel çalışmalarını yaptıktan sonra. 2012 yılında Profesörlük ünvanını dönemin Başkent Üniversitesinin rektörü Profesör Doktor Ali Haberal tarafından taktim edildi.

Halen İzmir’de bilimsel çalışmalara devam edip jinekolojik onkoloji ve Tüp bebek alanında özellikle yeni gelişmeler konusunda yerel ve ulusal medya kanalıyla bilgilerini aktarmaya çalışıyor. Bu süreç içerisinde toplam 95 makale 16 kitap bölümü 18 tane rehber kitapçık çıkarmıştır. Haşmet Mesut Özsoy yurtdışı seminer ve kongrelerde sayısız konuşmacı ve oturum başkanlığı yapmıştır.

879a3f7c60dd6f7bd1d97dbb8d3994eb_large
279604586_524182376048177_2753410950390977345_n
296165581_427989549274619_6528698312689455529_n

Mesut Hoca Tuttuğu Eli Bırakmaz

Hizmetlerimizden faydalanmak için hemen doktorumuza ulaşın. Sizin için en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz.
Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy

Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy

Hakkımızda daha fazla bilgi almak için hemen bize ulaşın!

AzerbaijaniEnglishTurkish
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the comparison bar
Compare